نقدی بر اصالت رأی اکثریت 1

در این چند نوشته سعی دارم نقدهایی را بر اصالت رأی اکثریت ( یا شاید همان دمکراسی) بیاوریم. البته اینها نظرات شخصی است و می تواند مورد بحث قرار گیرد.

......

همه ما می دانیم که در اواخر عمر مبارک نبی مکرم صلی الله علیه و آله رویداد عظیم غدیر اتفاق افتاد و پیامبر وجود مبارک امیر المؤمنین امام علی علیه السلام را به عنوان وصی و جانشین خود معرفی کرد.

سؤال بنده این است که اگر پیغمبر قائل به دمکراسی و رأی اکثریت بود چرا چنین کاری را انجام داد؟ ایشان می توانست به مردم توصیه کند که بعد از رحلت من، شورایی تشکیل دهید یا انتخاباتی برگزار کنید و با رای مردم جانشین مرا انتخاب کنید. اما می دانیم که اینطور نشد. حتی خداوند آن قدر بر اهمیت مسئله غدیر تاکید می کند که به پیغمبر می فرماید که اگر این ابلاغ را انجام ندهی رسالتت را به اتمام نرسانده ای! (سوره مائده) 

پس آیا دمکراسی همواره چیز خوبی است؟!

/ 2 نظر / 19 بازدید
علی

اکثرهم لایعقلون

آرمان

سلام حضرت علی تا وقتی جمعیت خواستار خلافت ایشان نشدند اقدامی برای گرفتن حکومت نکردند و این چیزی جز دموکراسی نیست.ایشان با وجود لیاقت وشایستگی 25 سال صبر کردند و خودشون رو تحمیل نکردند این یعنی دموکراسی. ایشان نخواستند به زور و شمشیر برای مردم تعیین تکلیف کنند.پیامبر اکرم آنچه صلاح مردم بود رو گفتند و علی (ع) علارقم شایستگی با درخواست مردم خلافت رو قبول کردند.