ستون دین

چند وقت پیش داشتم وصیت های امیر المؤمنین سلام الله علیه رو می خوندم. وصیتی که اون بزرگوار در حال احتضار به پسران خودش می کرد. اصولا آدمی که نزدیک مرگ هست و می خواد مطلبی رو بیان کنه یا وصیتی بکنه، مهمترین و باارزش ترین چیزهایی رو که فکر میکنه به درد نزدیکانش و دیگران می خوره رو مطرح می کنه. حالا شما تصور کنید که اون شخص وصیت کننده محتضر امام علی علیه السلام باشه! باید توجه به این وصیت رو مضاعف کرد!

یکی از توصیه های امیرالمؤمنین، نماز بود! یکی از توصیه های ایشان این بود که حواستون به نمازتون باشه چرا که نماز ستون دین(عمود الدین) شماست! ممکنه ما بارها از بچگی این جمله رو شنیده باشیم که نماز ستون دین است، اما واقعا چقدر به این جمله فکر کردیم؟

داشتم با خودم فکر می کردم که این جمله ستون دین چه معنایی می تونه داشته باشه. فرض کنید یک عمارت بی ستون رو (مثل خونه نقی معمولی:)) با کوچکترین فشار یا تکون خوردن شدید احتمال ریزش اون عمارت هست. حالا قضیه نماز هم تا حدودی شاید همین طور باشه. یعنی دینداری کسی که نماز نمی خونه با کوچکترین فتنه فکری یا ساده ترین تشکیک ممکنه فرو بریزه! کسی که نماز نمی خونه و ادعای دینداری می کنه دینداری او در واقع بسته به یک پشتوانه مستحکم نیست بلکه هر آن ممکنه ساختمان دینداری او با خاک یکسان بشه! به نظر من این نماز خوندن های بی روح خیلی از ما (خودم در درجه اول) بهتر از نماز نخوندنه چرا که یک ساختمون اگر چه ستونش خیلی محکم نباشه ولی بهتر از اینه که اصلا ستون نداشته باشه!...

و الله اعلم...

/ 0 نظر / 32 بازدید