بازنده بزرگ انتخابات۹۲ چه کسی بود؟

دومین بازنده بزرگ انتخابات۹۲، کسی نیست جز سعید جلیلی، کسی که روز آخر ثبت نام کرد و مدعی بود تنها نامزد حامل گفتمان انقلاب اسلامی است و بقیه نامزدها باید به نفع ایشان کنار بکشند.

در روزهایی که برخی دوستان، با شور و حرارت برای کمک به ستاد آقای جلیلی فراخوان می دادند، به ایشان هشدار می دادیم که ماندن آقای جلیلی در این صحنه می تواند انتخابات۹۲ را به رفراندوم هسته ای تبدیل کند... می گفتیم اقلاً وقتی رسانه های دشمن، جلیلی را نامزد مورد نظر رهبری نشان می دهند، فکر کنید و بفهمید در چه دامی پای گذاشته اید... اما آقایان گوششان بدهکار نبود و تجمعات پرشور ولی نقطه ای حامیان، جوگیرشان کرده بود و این تجمعات پرشور را در ذهنشان به کل کشور تعمیم می دادند... همانطور که موسوی در خرداد۸۸، جو پرشور اطرافش را در ذهن، به کل ایران تعمیم می داد.

برخی می گویند آقای جلیلی، اخلاقی ترین نامزد انتخابات۹۲ بوده است. شواهد زیادی به ما گوشزد می کند که این قضاوت درست نیست. آقای جلیلی با رفتارش پیش از ثبت نام غافلگیر کننده اش، نزدیکترین علاقمندانش را غافلگیر کرد. در واقع جبهه پایداری خوش اقبال بود که حوادث خرداد۹۲ سرعتی فوق العاده گرفت و هوادارانش حمایت عجیب آیه الله مصباح از نامزدی لنکرانی را فراموش کردند و گرنه به سختی می توانست پس از کنار کشیدن لنکرانی به نفع جلیلی، این جمله رهبرش را برای هواداران توجیه کند: «بنده بینی وبین‌الله برای ریاست جمهوری کسی را اصلح از آقای باقری لنکرانی نمی‌شناسم»

اگر قرار باشد روزی از میان نامزدهای انتخابات۹۲، به یکی کاپ اخلاق داده شود، آن یک نفر قطعاً جلیلی نخواهد بود. درست است که آقای جلیلی برخلاف معمار خودخوانده اقتصاد، وعده های عوامفریب نداد و درست است که مانند دیپلمات کارکشته، عهدی نکرد تا به عهدشکنی متهم شود و درست است که در مناظره از نظام دفاع کرد، اما در گرماگرم انتخابات، هیچ به روی خودش نیاورد که رسانه های دشمن وی را به عنوان نامزد موردنظر رهبری جا می زنند و حتی بعد از انتخابات هم زحمت تکذیب این دروغ ها را به خودش نداد.

بازنده بودن آقای جلیلی در انتخابات۹۲، به دلیل جایگاه سومی ایشان نیست، به دلیل نتیجه کلی انتخابات است. 
حامی اصلی آقای جلیلی و خاستگاه سیاسی وی یعنی گروه موسوم به پایداری، در یک کار، تجربه و استعداد فوق العاده ای دارند: «دفع حداکثری!» این خصلت حزبی جلیلی، در انتخابات۹۲ بطور موثری عمل کرد و اکثریت رأی دهندگان را بسوی نقطه مقابل او فراری داد...

در واقع، آقای روحانی پیروزی اش را بیش از اینکه مدیون تدبیر ستادش یا حمایت آقای هاشمی باشد، مدیون سعید جلیلی و گروه پایداری است و به همین دلیل هم باید جلیلی و دارودسته پایداری را دیگر شکست خورده بزرگ انتخابات۹۲ دانست. نه بخاطر اینکه برخلاف ادعاهایشان، فقط ۱۱درصد آرا را بدست آوردند، بلکه به این دلیل که نامزد مقابلشان را به پیروزی رساندند.

آقای روحانی حق دارد که برنده این انتخابات را جریان اعتدال می داند. چرا که نتیجه این انتخابات نشان داد که بدنه اصلی مردم در این انتخابات به دوگروه افراطی نه گفت. هم به بانیان فتنه و هم به کاسبان فتنه!

/ 7 نظر / 23 بازدید
احسان

به نظر من خیلی جاهاش مشکل داره

مردمی نژاد

بله در اصل هم همینطوره بازنده این ماجرا آقای جلیلی بود که هم موضوع هسته ای رو سوزاند هم الکی از شهدای هسته ای مایه گذاشت ، امت حزب ال... هم به پایه این حرکت سوخته شدند . آقای روحانی محبوبیتی نداره و تنها به خاطر ندونم کاری دیگر نامزدها توانست رای بیاره ، همین و تنها همین .

ا.ت

چند خط آخرش یکجانبه بود. یکی از دلایل پیروزی روحانی جلیلی بود ولی دلیل اصلیش این نبود. بعد اگه به فتنه باشه مگه خاتمی از بانیانش نبود؟مردم به اینا نه گفتن؟

Lidoma

سلام دوست من.وب زيبايي داري.اگه وقت کردي به وب منم سر بزن و نظرتو مطرح کن ‌ ‌‌ ‌ ‌‌ ‌ ‌‌

احسان

سجاد خودت بهتر منو میشناسی، آدمی نیستم که خودم رو درگیر در سیاست و بازیهاش بکنم و وقتی مطلبی سیاسی رو می‌خونم صرفا به این خاطر هست که کمی در جریان اوضاع مملکتم باشم و اگر در این مورد هم نظری می‌دم چیزی هست که به ذهنم رسیده. اینا هم مستثنا نیستند. ۱- این متن به قول ابوذر خیلی جانب‌دارانه و شخصی نوشته شده و آداب یک نقد رو رعایت نکرده! ۲-کاندیدای مورد نظر رهبری به چه معنی هست وقتی خود رهبر میگه هیچ‌کس از رای من خبر نداره؟ ۳- مگه به کدوم یک از عوامل فتنه( به قول نویسنده)‌ میدان داده شد تا الان بگیم که مردم از اون‌ها حمایت نکردند؟ اصلا این فتنه واژه خنده‌داریه ... ۴- موافقم که حضور آقای جلیلی رفراندم هسته‌ای بود اما خوبه که این‌گونه هم نگاه کنیم که چرا تا به حال مذاکرات هسته‌ای ایران پیشرفتی نداره؟شاید به این دلیل که آ.جلیلی شایستگی لازم رو نداره و مردم هم این رو تایید کردند؟ حالا نباید به فکر آدم دیگه‌ای بود؟ ۵- آقای روحانی اگر پیروز شد حمایت آقای هاشمی و خاتمی و از همه مهمتر کناره‌گیری آ.عارف بود. جدا نویسنده خودش رو خیلی تحویل گرفته. ۶-بازهم می‌تونم بگم اما جا برای نایپ نداره :)‌

جواد

"خاستگاه سیاسی وی یعنی گروه موسوم به پایداری" آدم دیگه چی بگه؟! جلیلی کاندیدای پایداری شدن رو رد کرد و با اصرار به عنوان مستقل کاندیدا شد، و بعد از اعلام حمایت پایداری هم در جواب سؤال خبرنگارا به صراحت جواب داد من کاندیدای جبهه ی پایداری نیستم. حتی افراد اصلی ستادای جلیلی هم پایداری ها نبودن. حالا نمیدونم چرا امثال اینا این قدر اصرار دارن جلیلی رو به پایداری ها بچسبونن ...

جواد

پایداریا که کلاً اوت می زنن، اونا قبلش شمشیرو بز رو برا جلیلی بسته بودن! سؤال اینه این دوستانی که مقاله این جوری می نویسن، اونا نمی دونن یا دوست دارن جلیلی جزو پایداریا باشه؟ امثال این دوستان زمان انتخابات شایعه پر می کردن که جلیلی کاندیدای جریان انحرافیه و قرار با احمدی نژاد بشن "پوتین- مدودف" ! آخه خنده دار اینه که موقع قضیه خانه نشینی دو سال پیش، برای این که گویا به نفعشون بود همه ضد احمدی نژاد بیش تر تحریک بشن، می گفتن احمدی نژاد مشکل اصلیش جلیلیه!!!