خاطره استاد حکیمی از نظر شهید مطهری درباره اجباری شدن حجاب

استاد محمد رضا حکیمی که خود از پیشگامان انقلاب است و رابطه دوستی نزدیکی با سابقون انقلاب از دکتر شریعتی گرفته تا شهید بهشتی و استاد مطهری و... داشته است، مدتی پیش در یک جمع دانشجویی به ذکر خاطره ای درباره اجباری شدن حجاب پرداخت که بیانگر نظر مخالف ایشان، استاد مطهری و آیت الله منتظری درخصوص نحوه اجباری شدن حجاب در آن برهه از زمان می باشد.

به گزارش بازتاب، وی می گوید:

« در منزلم در تهران بودم که به وسیله یکی از دوستان متوجه سخن امام در خصوص اجباری شدن حجاب شدم و از آنجا که این اقدام را در آن زمان خیلی به صلاح نمی دانستم، به شهید مطهری که ایشان را بسیار نزدیک به امام می دانستیم، تماس گرفتم و گفتم: این اقدام در این زمان و قبل از اینکه شعارهای اصلی انقلاب محقق شود، صلاح نیست و نکند حجاب اجباری نسبت به عدالت و مسائل اصلی انقلاب پیشی بگیرد و...

شهید مطهری با تعجب گفتند: حکیمی تو هم مخالفی؟ اتفاقاً من هم نسبت به این دستورالعمل در این موقعیت زمانی انتقاداتی دارم و اگر تو هم مخالفی، بیا فردا به قم پیش امام برویم و اگر هر دو نظراتمان را به امام بگوییم و استدلال کنیم، بهتر است.

فردای آن روز به همراه شهید مطهری به قم رفتیم و از قضا وقتی به بیت امام رسیدیم، گفتند: امام امروز دیگر ملاقاتی نمی کنند؛ بروید فردا صبح بیایید. ما هم به پیشنهاد شهید مطهری به منزل آیت الله منتظری رفتیم تا شب را در آنجا بمانیم. در آنجا آقای منتظری با یک تیپ ساده به استقبالمان آمد که من تا ایشان را دیدم، ضمن سلام و احوالپرسی گفتم: آقا شما اصالت نجف آبادیتان را خوب حفظ کرده اید.

 به هر حال شب را در منزل ایشان مهمان بودیم و درخصوص مسئله اجباری شدن حجاب، با ایشان هم صحبت کردیم که اتفاقاً نظر ایشان نیز به نظر من و شهید مطهری بسیار نزدیک بود و ایشان هم گفتند، من هم موافق اجباری شدن حجاب در این زمان نبودم و ممکن است باعث سوء برداشت شود و...

ولی در نهایت هر سه معتقد بودیم اکنون که این دستور صادر شده، شاید رها کردن و عقب نشینی از آن هم به صلاح نباشد و تاثیرات بدی داشته باشد.

 صبح روز بعد قبل از اینکه به منزل امام برویم، برای من کاری پیش آمد که نتوانستم به همراه شهید مطهری به منزل امام بروم و به تهران بازگشتم و شهید مطهری خودشان به تنهایی نزد امام رفتند و موضوع را مطرح کردند و بعد به من گفتند، وقتی موضوع را خدمت ایشان شرح دادم و استدلال کردم و گفتم برخی مانند شما هم مخالف بودید امام فرمودند: اینها آمدند از من نظر اسلام را پرسیدند و من هم نظر اسلام را گفتم که حجاب در اسلام واجب است. حالا می خواهند اجرا کنند، نمی خواهند اجرا نکنند.

 شایان ذکر است اخیرا نیز علی مطهری فرزند شهید مطهری در پاسخ به سوالی درباره نظر شهید مطهری با اجباری شدن حجاب گفت: وقتی ایشان شهید شدند، کاغذی از جیبشان بیرون آوردند که در آن، کارهایی را که با امام داشتند نوشته بودند از جمله اینکه نوشته بودند: «موقوف شدن مساله حجاب به استقرار نظامات اسلامی». که این جمله که ایشان بر روی کاغذی نوشته و قصد مطرح کردن آن را نزد امام داشت، مصدق همین خاطره استاد حکیمی می باشد.

منبع: entekhab.ir

/ 3 نظر / 25 بازدید
احسان

سلام دوست دارم بدونم چرا این مطلب برای تو جالب شده!؟ موافقم تا وقتی شعارهای اساسی‌‌تر انقلاب محقق نشده ( که البته خیلی‌ها معتقدند شده یا در راه شدن هست)‌ توجه به مسئله حجاب واجب نیست اما به نظرت این حرف درسته که وقتی می‌گیم مملکت اسلامی یا انقلاب اسلامی، یعنی اسم اسلام رو یدک می‌کشیم بگیم حالا هر کسی خواست محجبه باشه نخواست نباشه؟! به نظر من این حرف روح متعالی قابل ستایشی داره ولی نیازمند شناخت و درک عمیق و واقعی از اسلام پیش عموم مردم هست که آزادانه حجاب رو انتخاب کنند اما با این شرایط غرب زدگی و مدگرایی و ... شاید بهتر این باشه که فکری به حال واژه اسلام پشت انقلاب بکنند تا حداقل این شرایط به اسم اسلام توی جهان مطرح نشه و بعدش بگن موسی به دین خودش عیسی به دین خودش و اون وقته که اگر کسی مسلمان موند ارزش داره روزه گرفت ارزش داره و اگر همه مسلمون موندن ارزش داره که بگیم انقلاب اسلامی. البته میگن که این کارو کردیم اما من که شخصا قبول ندارم و فکر می‌کنم اگر پدر و مادر و پدر بزرگ و مادربزرگ من سی سال پیش خواستند که اسلام باشه دلیلی نداره که من هم محکوم به رای اون‌ها باشم. خواستی یه روز بحث می‌کنیم در موردش!

زمهریر

سلام علیکم خسته نباشید از وبلاگ استاد منشاوی مزاحم میشم یا علی

مسعود

حق با امام بود و مطهری غرق در اشتباه. متاسفانه این همان رویکرد کسانی بود که به امام علی می گفتند حالا چند روز به معاویه مهلت بده تا جای پایت سفت شود.... کجایی خمینی...