طالب الحق

«...حق را بشناس تا اهلش را بشناسی...» مولا علی علیه السلام

اخلاق علوی و اخلاق اموی!
ساعت ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳٠ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: امیرالمؤمنین ،امام حسن ،کوفه ،صفین

عبد الله بن عوف نقل می کند:

(در جریان جنگ صفین) پیش از آنکه سپاه کوفه به صحرای صفین برسد سربازان معاویه به فرماندهی ابوالاعور رودخانه فرات را در اختیار گرفتند. امام علی علیه السلام صعصعة بن صوحان را به سوی معاویه فرستاد که چرا شریعه فرات را بسته اند؟ معاویه با یاران خود مشورت کرد. ولید بن عقبه و عبد الله بن سعید گفتند آب را همچنان بسته نگهدارید تا سپاه کوفه از تشنگی بمیرند. ولی عمر و عاص گفت: علی مردی نیست که تشنه بماند. او همان مردی است که می گفت اگر 40 نفر یاور داشتم حق خود را پس از سقیفه می گرفتم. معاویه همچنان دستور داد که آب را بسته نگه دارند. به فرمان امام علی علیه السلام خط شکنان سپاه به فرماندهی امام حسن علیه السلام حمله کردند آب را در اختیار گرفتند و سپاه معاویه را کنار زدند. اما امام علی علیه السلام دستور داد آب برای هر دو لشگر آزاد باشد. این عمل جوانمردانه امام باعث بیداری بسیاری از شامیان شد که برخی از آنان به سپاه امام پیوستند.  ( پاورقی خطبه 51 نهج البلاغه ترجمه استاد مرحوم محمد دشتی)                                                                      

  

 

 


 
سرمایه دارها، نباید به هیچ مقامی منصوب شوند
ساعت ۱٢:٥٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۳ آبان ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: سرمایه داری ،حکیمی ،امیرالمؤمنین ،منهای فقر

تکاثُر، به معنای زیاد داری و زیاده خواهی مال و ثروت و افتخار به آن است. اِتراف (بر وزن اسراف)، به معنای مصرف‌های پر ریخت و پاش، و نامّتعهّدانه، و شاد خواری، و قارونیگری، و بیدردی و لا تعهّدی در مصرف است.

و این هر دو، از صفات انسان سلیمُ العقل و معتدلُ الفطره نیست. و در تعالیم اسلام، با آن دو، بسختی مبارزه شده است.

در قرآن کریم، سوره‌ای دربارۀ «تکاثــــــر»، و کوبیدن آن، و مبارزه با آن آمده است. چنانکه آیات فراوانی دربارۀ مبارزه با اِتراف و اسراف رسیده است.