طالب الحق

«...حق را بشناس تا اهلش را بشناسی...» مولا علی علیه السلام

در ارتباط با فتوای اخیر آیت الله زنجانی!
ساعت ۱٢:۳٧ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٩ تیر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: آیت الله بیات زنجانی ،آیت الله مکارم شیرازی ،روزه ،عبد الکریم سروش
چند وقت بود که قصد داشتم مطلبی در ارتباط با انتقادات آیت الله مکارم شیرازی نسبت به فتوای اخیر آیت الله بیات زنجانی بنویسم تا اینکه مقاله زیر را خواندم. هر چند مواضع نگارنده این مقاله، یعنی آقای دکتر سروش، را در عالم سیاست و برخی حوزه های دیگر خیلی نمی پسندم اما از مقاله اخیر ایشان که در ارتباط با موضوع یادشده بود بسیار خوشم آمد! بخشی از این مقاله را در ادامه مطلب آورده ام:
 

 
بنگریم! (سوره نساء آیه 51)
ساعت ٦:٥٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۸ تیر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: بنگریم ،سوره نساء ،غرب ،مومنان

أَلَمْ تَرَ إِلَى الَّذِینَ أُوتُوا نَصِیبًا مِّنَ الْکِتَابِ

یُؤْمِنُونَ بِالْجِبْتِ وَالطَّاغُوتِ

وَیَقُولُونَ لِلَّذِینَ کَفَرُوا هَـٰؤُلَاءِ أَهْدَىٰ مِنَ الَّذِینَ آمَنُوا سَبِیلًا 

ترجمه آیه (ابوالفضل بهرام پور):

آیا کسانى را که از کتاب بهره‌اى یافته‌اند ندیدى که

به هر بتى و طغیانگرى مى‌گروند

و در باره‌ى کافران مى‌گویند: اینان از مؤمنان رهیافته‌ترند!

بنگریم:

وقتی این آیه را خواندم نا خودآگاه به یاد آن کسانی از اطرافیانم افتادم که دین را به میل خودشان تفسیر می کنند و مدام کفار غرب نشین را به مومنان ارجحیت می دهند و به خاطر مسلمان بودن خود را سرزنش می کنند و مدام آرزو می کنند که ای کاش مسلمان نبودیم و غربی بی دین بودیم و ...

پ.ن:

آنچه در این قسمت «بنگریم» می آورم برداشت شخصی خودم از آیه است و نه تفسیر آیه! 

منتظر نظرات دوستان هستم!


 


 
روایت اسفبار کشیده شدن چادر از سر یک خانم در خیابان پونک
ساعت ٩:۳۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٦ تیر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: امر به معروف ،نهی از منکر ،حجاب ،چادر

 

(…….. و انی لم اخرج اشرا و لا بطرا و لا مفسدا و لا ظالما و انما خرجت لطلب الاصلاح فی امه جدی (ص) , ارید ان امر با المعروف و انهی عن المنکر و اسیر بسیره جدی و ابی علی ابن ابیطالب .....)
... و بتحقیق که من به استکبار در مقابل حق و ستمگری و فساد قیام ننمودم و همانا که بجهت اصلاح در امت جدم (رسول الله ) که درود خداوند بر او و خاندانش باد بپاخاستم ; (و از این قیام ) امر به معروف و نهی از منکر را خواستارم و (در این راه ) به سیره جدم و پدرم علی ابن ابی طالب رفتار خواهم نمود...

.

امر به معروف و نهی از منکر همان دو فرعی از فروع دین ما هستند که سرور شهیدان عالم این دو را علت قیام و حرکت خود معرفی می کند! امام حسین علیه السلام تمام زندگی اش را می دهد تا این دو بمانند و قطعه قطعه شدن را به جان می خرد تا پرچم امر به معروف و نهی از منکر را به قول خودمان بالا نگه دارد و ...

اما امروز ، در مملکت امام زمان با کمال تاسف شاهد این هستیم که در روز روشن به بهانه امر به معروف و نهی از منکر به دختر ما فحاشی می کنند و چادر از سر او می کشند. به قول مولا علی علیه السلام در چنین شرایطی اگر مرد مؤمن از قصه بمیرد رواست...

بهتر است خودتان شرح این ماجرا را در ادامه مطلب ملاحظه کنید تا ببینید که مدعیان آزادی و احترام به حقوق شهروندی با یک دختر متعهد چطور برخورد کرده اند! 

 

 


 
انتقاد آقای هاشمی به تحریم های دارویی غرب
ساعت ٩:۱٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۳ تیر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: هاشمی ،دارو ،تحریم ،احمدی نژاد

یادم می آید محمود احمدی نژاد در مناظره جنجالی انتخاباتی اش با میر حسین موسوی گفت : «در همان اوائل این دولت (دولت نهم) آقای هاشمی پیغامی برای یکی از این پادشاهان حاشیه خلیج فارس فرستاد که شما نگران نباشید! ظرف 6 ماه این دولت ساقط می شود!»
اینکه آقای هاشمی در آن برهه زمانی چنین حرفی را زده یا نه مسئله ای قابل بررسی است و ما نمی خواهیم قضاوت کنیم. اما به نظر می آید اظهارات محمود احمدی نژاد خیلی هم بیراه نبوده است!


 
عباراتی از شهید بهشتی درباره دکتر شریعتی و نقد آراء آیت الله مصباح
ساعت ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٢ تیر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: شهید بهشتی ،دکتر شریعتی ،آیت الله مصباح

دکتر شریعتى از استعدادها و قریحه هاى سرشار، پرارزش و پرخروش زمان ماست. اجازه دهید نگویم‌ بود چون او زنده است . همه این فعل ها را متناسب با زنده بودن او، با زمان حال بیان خواهیم کرد. شریعتى خود را ساخته و پرداخته رنج مى‌دانست.

پیرامون دکتر و کار او و افکار او و کتابهاى او و سخنرانى‌هاى او و حسینیه ارشاد جنجالى بود. خوب، این جنجال بر سر ما هم مى‌ریخت. مدام از ما مى پرسیدند درباره دکتر چه نظرى دارى؟ درباره کتابهاى او چه مى گویى؟ درباره طرز تفکرش چه مى‌گویى؟ من هم معمولاً با صراحت بیان مى‌کردم که دکتر یک قریحه سرشار سازنده و آموزنده است؛ خطا، اشتباه و لغزش در کار او هست و نمى‌تواند نباشد. اما هیچ کس حق ندارد به خاطر این اشتباه‌ها و لغزش‌ها، ارزش‌هاى عالى و سازنده او را نادیده بگیرد، چه رسد به اینکه به او حمله کند. مکرر گفته بودم آن چیز که قطعاً از اسلام منحرف است روشى است که این آقایان در برخورد با دکتر در پیش گرفته‌اند. این قطعاً ضد اسلام است. این قطعاً با آن چیزى که قرآن به ما یاد مى‌دهد که «فبشر عبادی الذین یستَمِعون القول فیتّبعون احسنه اولئک الذین هداهم الله و اولئک هم اولوالالباب» ناسازگار است.
 
روزه خواری در ملأ عام، تعرض به حقوق شهروندی
ساعت ۱۱:٤٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٠ تیر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: ماه رمضان ،حقوق ،شهروند ،روزه خواری

چندی بود که قصد داشتم مطلبی در خصوص قبح عمل روزه خواری به لحاظ شرعی و اخلاقی بنویسم. خوشبختانه روزنامه شهروند روز چهارشنبه 19 تیر مطلبی را منتشر کرد که جامع و کامل و از جنبه های مختلف به این قضیه پرداخته بود. پیشنهاد می کنم این نوشته رو در ادامه مطلب حتما بخونید. به نظرم ارزشش رو داره!

 

 
 
ترجمه خطبه شنیدنی نبی مکرم صلی الله علیه و آله در فضیلت ماه مبارک رمضان
ساعت ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٩ تیر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: ماه رمضان ،امام رضا ،امیرالمؤمنین ،نبی مکرم

امام رضا(ع) به روایت از پدرش علی‌ بن‌ ابیطالب(ع) از آخرین جمعه از ماه شعبان یکی از سال‌های پربرکت رسالت نبی اکرم خبر داده است که پیامبر در جمع پیروانش خدا را حمد و ثنا گفت و سپس فرمود: «اى مردم! همانا ماه خدا ، همراه با برکت و رحمت و آمرزش ، به شما روى آورده است؛ ماهى که نزد خدا برترینِ ماه هاست و روزهایش برترینِ روزها، شب‌هایش برترینِ شبها و ساعاتش برترینِ ساعات است. ماهى است که در آن به میهمانى خدا دعوت شده اید و از شایستگانِ کرامت الهى قرار داده شده اید. نفس‌هایتان در آن، تسبیح است، خوابتان در آن، عبادت، عملتان در آن، پذیرفته و دعایتان در آن، مورد اجابت است. پس با نیت‌هاى راست و دل‌هاى پاک، از پروردگارتان بخواهید تا براى روزه دارىِ آن و تلاوت کتاب خویش، توفیقتان دهد. چرا که بدبخت، کسى است که در این ماه بزرگ، از آمرزش الهى محروم بماند.


 
خاطره استاد حکیمی از نظر شهید مطهری درباره اجباری شدن حجاب
ساعت ٧:٢٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٤ تیر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: حکیمی ،حجاب ،شهید مطهری ،امام خمینی

در گشت و گذار تو اینترنت به مطلب جالبی در خصوص اجباری شدن حجاب برخوردم:  


 
ارمیا
ساعت ٦:٥۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٤ تیر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: ارمیا ،امیر خانی ،امام رضا ،دفاع مقدس

مطالعه کتاب ارمیای نوشته رضا امیرخانی هم به فضل الهی تموم شد.

بسم الله شرو عش رو ده روز پیش که توفیق زیارت امام رضا رو پیدا کرده بودم تو مشهد گفتم و دیشب تمومش کردم. شاید تلاقی حضورم در مشهد الرضا و شروع مطالعه این اثر معنوی بی دلیل نبود.

واقعا رمان زیبا و درخوری در حوزه دفاع مقدس بود.

نثر رضا امیرخانی هم فوق العاده بود. این اولین کتابی بود که ازش می خوندم و منو ترغیب کرد که آثار دیگه اش رو هم بخونم. کلا شریفی ها با همه فرق دارن:)

دم ابوذر و احسان هم گرم که همچین کتابی رو برای ما هدیه گرفتند.


 
یا امام رضا
ساعت ٦:٠۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٤ تیر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی: امام رضا ،طوس ،حرم ،کریم خانی

 

تو کیستی

شریک غم اهل عالمی

در خاک طوس 

کعبه اولاد آدمی

آن رازها 

آن رازها که از همه پوشیده داشتم

تنها در این حرم به تو گفتم 

تو محرمی...

.

.

.

ناز نفس آقای کریم خانی